Teen Cup Gruppkval

Under fredagen genomfördes Teen Cup gruppkval för flickor och pojkar 13-16 år från 10 olika klubbar i distriktet.

Vädret visade sig från sin bästa sida denna dag, ca 23 grader och i princip vindstilla.

3 st spelare per klass kvalificerades sig till regionfinalen i Lidköping den 7 Augusti.

Spelarna bjöds på en bana i toppskick och dom betalade tillbaka med mycket bra spel även om några tyckte att greeneerna var för snabba.

Spelformen var 18 hål slaggolf scratch.

Restaurangen bjöd samtidigt samtliga spelare…o även föräldrar på gratis popcorn under dagen vilket var mycket uppskattat.

 

RESULTAT

 

Flickor 13

1.  Elli Oldin                    Lidköpings GK          87 Slag

2.  Majken Wallmar       Lidköpings GK           88 Slag

 

Pojkar 14

1. Carl Svennerlind           Lidköpings GK              99 slag

2. Simon Kjellner              Vara-Bjertorp GK        102 slag

 

Flickor 14

1. Matilda Björkman                    Lidköpings GK                77 slag

2. Moa Stridh                               Lidköpings GK                 80 slag

3. Emilia Karlsson                      Alingsås GK                      95 slag

4. Lisa Kemper                           Alingsås GK                       98 slag

 

Flickor 16

1. Wilma Zanderau                          Mariestads GK                  74 slag

2. Filippa Gustavsson                      Skövde GK                        77 slag

 

Pojkar 14

1.  Hugo Ahlèn                   Skövde GK                       85 slag

2.  Leo Börje                       Lidköpings GK                87 slag

3.  Hugo Dahlin                 Lundsbrunns GK            91 slag

4.  William Olausson        Mariestads GK               100 slag

5.  Carl Reinert                   Mariestads GK              119 slag

6.  Lucas Ottosson             Herrljunga GK              120 slag

7.  Eric Gideflod                 Alingsås GK                   129 slag

Pojkar 15

1.  Noel Rilheim                            Hökensås GK                 77 slag

2.  Tage Vallmar                           Lidköpings GK              86 slag

3.  William Landberg                  Lidköpings GK              87 slag

4.  Oscar Kjörling                        Billingens GK                 90 slag

5.  Anton Blyberg                         Alingsås GK                   106 slag

6.  Samuel Kling                           Töreboda GK                112 slag

Pojkar 16

1.  Alexander Öberg                  Lidköpings GK                      75 slag     S9

2.  Erik Jansson                        Alingsås GK                            75 slag

3.  Sixten Pedersen                  Lundsbrunns GK                   78 slag

4.  Melker Fredriksson           Hökensås GK                          91 slag

5.  Emil Jonsson                       Mariestads GK                       98 slag

6.  Albin Brånn                         Lundsbrunns GK                  104 slag

7.  Alfred Ryberg                     Alingsås GK                            108 slag

Vi från Vara-Bjertorp GK önskar alla som kvalificerade sig till regionfinalen den 7 Aug i Lidköping ett STORT LYCKA TILL  !!!!!